Datum objave: 05. 4. 2025.
Okrugli stol na temu “Utjecaj klimatskih promjena na troškove energije i Važnost energetske učinkovitosti u prilagodbi klimatskim promjenama” održan je u prostorijama Radio 92FM, uz izravni prijenos na radiju, 3. travnja 2025., u 10,00 sati.
Sudionici okruglog stola bili su predstavnici koordinatora i partnera te predstavnici tvrtke Brod Plin koji se bave istraživanjem geotermalnih izvora I upravljanjem zgradama:
– Udruga Eko Brezna – Lidija Vukojević, voditeljica projekta
– Društvo multiple skleroze BPŽ – Tomislav Goll
– Radio 92FM – Irena Vukas
– Brod Plin – Franjo Mrva, direktor tvrtke Geotermalni izvori d.o.o.
– Brod Plin – Nives Kovčalija Lovrić, upravljanje nekretninama
U cilju povećanja vidljivosti i diseminacije rezultata projekta, okrugli stol emitiran je uživo na Radio 92FM.
Zaključci Okruglog stola:

Energenti i stambeni objekti čine veliki dio emisije CO2 i imaju snažan utjecaj na klimatske promjene. Izuzetno je važno podizati svijest stanovnika o potrebi prelaska na tzv. čiste energente, kao što su solarni paneli, vjetroelektrane, geotermalni izvori topline. Na području Brodsko-posavske županije postoji značajan potencijal iskorištavanja geotermalnih izvora, pa će u 2025. Godini biti provedeno probno bušenje kako bi se utvrdilo točno stanje I napravili planovi za ulaganje u infrastrukturu. Trenutačna situacija u Slavonskom Brodu, vezana uz isporuku toplinske energije, prilično je nepovoljna jer je stambeni fond star i potrebna su značajna ulaganja kako bi se smanjili gubici toplinske energije i povećala energetska učinkovitost. Primjetna je i određena inertnost stanara, dijelom zbog nepovoljne starosne strukture a dijelom i zbog opsežne administracije te povećanih troškova investicije. Ipak, i tu se osjete pomaci, osobito kada Ministarstvo sufinancira značajan dio investicije. Trendovi u EU idu ka centralizaciji isporuke toplinske energije, što bi uvelike smanjilo i troškove i gubitke i rasap energije.

Izuzetno je važno educirati stanovnike o mogućnostima ušteda ali i povećanja kvalitete života koju donosi energetska obnova (smanjenje pojave vlage, gljivica, ujednačena temperature I sl.).

Uloga medija u podizanju svijesti javnosti: mediji mogu posvetiti više prostora temama koje će obrađivati mogućnosti stanara za energetsku obnovu i prednosti koje takva obnova donosi te utjecaj na kućne financije kao i na održivi razvoj naše zajednice.

Položaj osoba s invaliditetom i starijih osoba: starije osobe/OSI imaju najvišu stopu tzv. energetskog siromaštva, što znači da, zbog visokih troškova, često griju samo jednu prostoriju, što onda dovodi do pojave vlage, plijesni, bolesti i sl. Upravo njih treba upoznati s mogućnostima i načinima na koje mogu povećati energetsku učinkovitost svojih stambenih objekata i na taj način smanjiti troškove i povećati kvalitetu života.
#SLUŠAMOSE
#TUSMOZAVAS
#KLIMATSKEPROMJENE
#ERASMUSPLUS
#OBRAZOVANJE ODRASLIH
„Financirano sredstvima Europske unije. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije ili Agencije za mobilnost i programe Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.“