//KLIMATSKI INFO// Smanjuje se količina smeća na obalama EU!

Datum objave: 10. 2. 2025.
🔎🔎I dok neki od nas u ove hladne dane razmišljaju „kad će ljeto?“, radosni smo da u vrijeme ovih klimatskih nestabilnosti i neprilika, možemo objaviti jednu pozitivnu “ljetnu” vijest: Smanjuje se količina smeća na obalama EU! 🏝🏝🏝 No, to ne znači da smo se riješili smeća, daleko smo od cilja…ali bitno je da idemo naprijed! 🙂
Podaci o količinama morskog makro otpada, dakle predmeta većih od 2,5 cm, pokazuju da se bilježi određeni napredak. Ipak, smeća na morskim obalama i dalje ima deset puta više od zajedničkog cilja koji su dogovorile članice EU.
Količina morskog makro otpada, predmeta većih od 2,5 cm, na obalama zemalja Europske unije (EU) pala je za 29 posto od 2015. do 2021. godine. Pokazuje to nedavno objavljeno izvješće Zajedničkog istraživačkog centra EU (JRC) o trendovima makro otpada na europskoj obali.
Rezultati također pokazuju da je, u odnosu na 2015. godinu, plastike za jednokratnu uporabu na plažama manje za 40 posto, predmeta povezanih s ribarstvom za 20 posto, a plastičnih vrećica također za 20 posto. Najveće smanjenje morskog makro otpada odnosi se na Baltičko more, no ono je vidljivo i na obalama Crnog (30 posto) i Sredozemnog mora (38 posto).
Podaci su dobiveni na temelju praćenja 253 plaže diljem europske obale, između ostalog i u Hrvatskoj. Tijekom promatranog razdoblja, države članice dostavile su podatke od ukupno 7.426 istraživanja o otpadu na plažama i unijele ih u bazu Europske mreže za promatranje i podatke o moru (EMOD).
Unatoč ovom smanjenju, srednje vrijednosti ukupne količine obalnog morskog makro otpada u mnogim europskim regijama ostaju visoke i premašuju dogovorenu graničnu vrijednost od 20 komada otpada na 100 metara plaže. Europski prosjek u razdoblju od 2020. do 2021. bio je 203 predmeta na 100 metara, navodi se u izvješću. U periodu od 2015. do 2016. on je iznosio 287.
Izvješće ističe kako trendovi otpada na obali EU pokazuju da su mjere za njegovo smanjenje bile barem donekle uspješne.
“Mnoštvo lokalnih odredbi provedeno je u općinama, regijama i zemljama, povećavala se svijest javnosti i ciljalo se na ponašanje potrošača. Industrija je, dijelom zahvaljujući (nadolazećim) zakonima, ali i dobrovoljno, smanjila proizvodnju i upotrebu plastike koja bi mogla zagađivati okoliš”, navodi se u izvješću, uz dodatak da je potrebno nastaviti s naporima za čišće more.
Kategorija morskog otpada jedan je od deskriptora za ekološko stanje europskih mora koji proizlazi iz Okvirne direktive o morskoj strategiji. Cilj je Europske unije do 2030. godine smanjiti za 50 posto količinu plastičnog otpada u moru i za 30 posto mikroplastiku u okolišu.
Kako bi uskladile podatke za ovu analizu, države članice EU još od 2013. godine imaju i smjernice koje se odnose na usklađeno praćenje smeća na plažama.
Godišnje treba provoditi četiri istraživanja, svaka tri mjeseca (osim za područja sa snijegom prekrivenim plažama zimi), na plažama različitih tipova te na potezu od 100 metara.
Izvor teksta: Članak Melita Vrsaljko, https://klimatski.hr/
Izvor fotografije: JRC, https://klimatski.hr/
Ovaj edukativni sadržaj objavljen je u okviru projekta FOR-GEN-LEARN.